Kiedy montować drzwi przy budowie domu?

Budowa domu nie jest zadaniem prostym. Brak kwalifikacji w tej kwestii sprawia, że wiele rzeczy może pójść po prostu źle. Jednym z najważniejszych zagadnień jest kolejność prac wykończeniowych. Podejmowanie odpowiednich czynności w odpowiednim czasie sprawi, że praca pójdzie sprawnie i bez zakłóceń. Sporo osób budujących dom zastanawia się jednak kiedy należy wstawić w nim drzwi.

Drzwi zewnętrzne mają ogromne znaczenie

Dlaczego tak jest? Otóż jak zapewne można się domyślić, drzwi są jednym z otworów w bryle budynku (innymi mogą być okna i balkon, bądź loggia). Mają więc ogromny wpływ na to, jak dom utrzymuje ciepło. Niewłaściwy montaż drzwi wejściowych może doprowadzić do powstania mostków termicznych – miejsc, w których ciągłość izolacji została przerwana, a przez które wnętrze szybko wytraca temperaturę.

Oprócz wyższych rachunków za ogrzewanie nieprawidłowo osadzone drzwi  zewnętrzne sprzyjają rozwojowi pleśni na ścianach, a w mieszkaniu będzie utrzymywać się niezbyt przyjemny zapach. Ale nie tylko montaż drzwi zewnętrznych ma wpływ na ich właściwości.

Drzwi zewnętrzne drewniane czy aluminiowe?

Materiał z jakiego wykonane zostaną skrzydła drzwiowe wewnątrz naszego domu to kwestia wyłącznie gustu. Jego wybór nie będzie mieć realnego wpływu na właściwości mieszkania. Inaczej sprawa ma się z drzwiami wejściowymi.

Do naszej dyspozycji pozostają w tym wypadku dwa rodzaje skrzydeł drzwiowych:

  • drzwi drewniane
  • drzwi aluminiowe

I choć wielu fanów klasycznego stylu będzie upierać się przy zastosowaniu tradycyjnego drewna, to przy budowie nowoczesnych domów częściej korzysta się z aluminium. Metalowe drzwi mają znacznie lepsze właściwości termiczne. Rozwiązaniem w kwestii designu pozostają tu aluminiowe drzwi z drewnianą okleiną.

Ważne jest, aby niezależnie od zastosowanego surowca same drzwi były dobrej jakości – najlepszym wyborem będzie produkt, który sprzedaje znany i ceniony producent drzwi zewnętrznych. Wysokiej jakości produkty możemy dostać chociażby od firmy Mikea, która gwarantuje odpowiednie parametry sprzedawanych skrzydeł drzwiowych.

Kiedy wstawić drzwi zewnętrzne?

O czym jednak poza prawidłowym montażem należy pamiętać? O tym w jakim momencie wstawiamy drzwi. Obecność posadzki i ścian nie znaczy, że to już ta chwila. Osadzenie drzwi w trakcie przeprowadzania prac wykończeniowych grozi sporym prawdopodobieństwem ich uszkodzenia – co może mieć wpływ zarówno na aspekty wizualne, jak i działanie skrzydła oraz jego izolacji. Lepszym wyjściem w takiej sytuacji okaże się wstawienie drzwi prowizorycznych, które zostaną wymienione w późniejszym czasie.

Drewniane drzwi wejściowe w domu najlepiej jest montować także po zakończeniu tak zwanych mokrych prac przeprowadzanych wewnątrz budynku. Istotną rolę odgrywają także dokładne oczyszczenie ościeżnic i zagruntowanie muru, w którym umieszczona zostanie ościeżnica. Nie zapominajmy o specjalnych taśmach paraizolacyjnych chroniących przed stratami ciepła w okolicach wejścia do domu.

Inaczej sprawa wygląda w momencie, w którym zdecydowaliśmy się zamontować drzwi tymczasowe. Takie rozwiązanie bez problemu poradzi sobie do samego końca budowy, to jest do etapu wykańczania budynku.

Kiedy wstawić drzwi wewnętrzne?

Montaż drzwi wewnętrznych jest jednym z ostatnich etapów wykańczania domu. Pomieszczenia powinny być otynkowane i pomalowane, a podłogi położone. Należy pamiętać również, żeby prace te wykonywać oddzielnie. Duża wilgotność pojawiająca się przy kładzeniu tynków jedynie przeszkodzi w układaniu podłóg.

Jeszcze przy etapie stanu surowego musimy ustalić wymiary drzwi i wykonać otwory drzwiowe o około 3-4 centymetry większe niż ościeżnice. Sam montaż drzwi wewnętrznych jest raczej prosty i przy odrobinie chęci bez większego problemu poradzimy z nim sobie już bez pomocy fachowców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *